Filmų RSS RSS

Kapeikos, futbolas & rock’n’roll

- Bir. 08, 2011, Filed under: juokinga ir įdomu
VN:F [1.9.22_1171]
 
Įvertinimas: 0 (balsų: 0)

Kapeikos

Radau užkulisiuose vieną tokią įdomią „kavos skarbonkę“, pilną kapeikų. Ir pati skarbonkė, ir jos turinys – manyčiau, dabar jau galima vertinti kaip visai neblogą eksponatą:

Monetų skarbonkė

Pagrindinis turinys yra tarybinių metų kapeikos, tačiau yra keletas ir įdomesnių vienetų. Žinoma, su jokiais numizmatais matuotis nenoriu, niekad ypatingai nieko nekolekcionavome – tiesiog šiaip užsiliko ir išsisaugojo.

Futbolas

Įdomiausi ir vaizdžiausi prisiminimai apie šitą kapeikų skarbonkę – yra šiek tiek keistoki, ir nesusyja su jokiomis nostalgijomis apie senus laikus, kai kažką galima buvo nusipirkti vos už tris ar ten penkiolika kapeikų. O susyja tie prisiminimai su vaikystės pramogomis – ši pilna monetu skarbonkė buvo mano su broliais vienas einamiausių žaislu, kurį naudodavome stalo žaidimams. Tai jau buvo, kai tos kapeikos nebegaliojo. Nors gal ir anksčiau prasidėjo.

1 руб., Leninas ir 10 kapeikų

Iš pradžių tai buvo stalo futbolas (o gal ir ritulys), kurį žaisti mus išmokė tėvas. Kiekvienai komandai buvo duodamos po vienuolika kapeikų. Tiksliai nepamenu, bet gynėjai ir vartininkai – lygtais buvo 5 kapeikos (vienos stambiausių), saugai ir puolėjai – 3 kapeikos ir 20 kapeikų (panašaus dydžio). Kamuoliu buvo – 1 kapeikos moneta (mažiausia). Lazdų vaidmenį atliko – liniuotės, su kuriomis paeiliui reikėjo „spardyti“ kapeikas į „kamuolį“. Viena komanda žaisdavo už kapeikas apverstomis herbu į viršų, kita – už kapeikas herbu į apačią. Na ir šiaip ten visokių tokių panašių taisyklių daugiau buvo, net penalčiai būdavo. Kitaip tariant – visi savaip anksčiau be kompų ištvirkaudavo. :)

Kitą žaidimą sugalvojome patys, kai futbolas jau buvo pabodęs, bet norėjosi daugiau veiksmo. Tai buvo kažkas panašaus į „čepajevą“ su šaškėm, kuris savo ruožtu buvo biliardo ir šaškių mišinys. Pas mus gavosi – velnias žino kas, bet su monetomis, ant didelio stalo, ant kurio iškraudavome visą krūvą monetų ir kapodavomės pagal last-man-standing scenarijų. Ir čia jau praktiškai nebebuvo jokių taisyklių, bet buvo daug galimų žaidimo variacijų. Pavyzdžiui:

  • įprasta kova „lygus prieš lygų“ – kiekvienai pusei po daugmaž vienodą kiekį panašaus svorio kapeikų;
  • „tankai prieš pechotą“ („tankai“ – 1 rublio monetos ir kitokios stambesnės, kurių buvo labai ne daug, „pechota“ – 1 kapeikos ir 2 kapeikų monetos, kurių buvo dafiga);
  • „3 kapeikos vs 5 kapeikos“ (5 kapeikos daug didesni už 3 kapeikas, bet jų buvo mažiau, ir šiaip – 3 kapeikos irgi buvo gan pajėgios).

Elitiniai kariai

Dar būdavo tokios neeilinės kapeikos – savotiški Rembai iš spec-būrių. Tai buvo 1 rublio „tankai“ (turėjom tik dvi monetas), 20 zlotų (didelė moneta, sunkiausias „tankas“ žaidime), ir šiaip – monetos su kamufliažu (dažytos, išpaišytos), kurios turėjo neeilinių gebėjimų. Pavyzdžiui, 2 kapeikos 1961 metų buvo sutrinta ir dėl to labai plona moneta, kad kartais tiesiog palįsdavo po „tankais“. O tos žalios 3 kapeikos, paskutinis likęs gyvas „žaliasis berėtas“ – buvo truputi lenkta moneta, dėl ko skraidydavo visoms monetoms virš galvų tarsi koks kamikadze. Taip, šis kamikadze ilgai negyvendavo, užtat atrodė gražiai. :)

Per mūšius visas kambarys buvo apmėtytas kapeikomis, ir dar neaišku kiek kapeikų gyvybių nusinešė tos kruvinos kovos, tačiau visada stengėmės rūpestingai sudėti viską gražiai atgal.

Rock’n’ro.. t.y. įdomesni eksponatai

Turbūt įdomiausias eksponatas – 1925 metų lietuviški centai:

20 lietuviškų centų, 1925 metų leidimo

3 kapeikos 1955 metų leidimo. Šios kapeikos dar atrodė šiek tiek kitaip, nei leistos vėliau:

3 kapeikos, 1955 metų leidimo

Sekančios seniausios kapeikos, kurias radau – 1961 metų leidimo. Pagalvojus, tai jau 50 metų joms suėjo. Šių metų leidimo buvo gan nemažai, ir skirtingų nominalo:

20 kapeikų, 1961 metų leidimo

Jubiliejinės 1967 metų leidimo 20 kapeikų:

20 kapeikų, jubiliejinio leidimo - "50 лет советской власти"

…Tokie vat pomidorai su monetomis. Visgi yra dar ką prisiminti ir be kompų. :)

 

 


, ,
VN:F [1.9.22_1171]
 
Įvertinimas: 0 (balsų: 0)

2 Comments

1 Trackback or Pingback for this entry

Leave a comment


× 2 = aštuoniolika

Paieška

Archyvas

  • 2011 (7)
  • 2010 (40)
  • 2009 (97)