Filmų RSS RSS

Filmas „Aušros kariai“ („Daybreakers“) – yra filmai apie zombius, ir yra apie vampyrus

- Sau. 13, 2010, Filed under: kinas
VN:F [1.9.22_1171]
 
Įvertinimas: +2 (balsų: 2)

Pradžiai maža pastabėlė, kad nelikčiau neteisingai suprastas – nieko bendro aš su vampyrais neturiu (su zombiais irgi), Drakulos klanui nepriklausau. Tiesiog aprašomas filmas, jei žiūrėti objektyviai, turi šiokių tokių novatoriškų idėjų, į kurias aš visada žiūriu su tam tikra doze romantikos ir fantazijos. Nesvarbu – ar tai yra apie vampyrus, ar apie Matricas, ar apie kitus abrikosus.

Yra du konkuruojantys panašaus tipo filmai – apie zombius, ir apie vampyrus. Šios žanrus sieja žmogaus-kraujui neatsparus padarai, taškomi į visas septynias puses smegenys ir visokie kitokie dalykai, kurie susyja su mariomis kraujo. Nepasakyčiau, kad šie du žanrai man yra artimi, bet kaip ten bebūtų, filmai apie vampyrus yra labiau rafinuoti – vis gi vampyrams yra ne svetimas intelektas, o kartais jie aplamai yra pranašesni už žmones.

Filmas „Aušros kariai“ – yra apie vampyrus, bet ištaškytų smegenų kiekis ir kitokie bjauriems-nebaisiems-siaubo filmams būdingi bruožai – atitinka filmus apie zombius. Skaityk, intelektualūs vampyrai – virsta bukiais galvijais-zombiais. Ir tai filmą, su gan įdomia idėja – tik pagadino, šie elementai, mano akimis – tik trukdė. Nei ten baisu buvo, nei ten ypatingai bjauru (šiais laikais niekuo nenustebinsi) – tiesiog truputi „ne į temą“. Taip pat, kad jei į teletabius įdėtų erotines scenas.

Kas dėl kūrinių apie vampyrus, tai apie vampyrus nėra vienos vieningos nuomonės – dauguma autorių sumasto kažką naujo, savo, o kartais su dideliu malonumu griauna kitais sugalvotus „mitus apie vampyrus“. Vienur vampyrai atsispindi veidrodyje, kitur – gali būti saulėje, tretur – jie apatiškai bijo česnako kvapo, ketvertur – vampyrus galima išbaidyti kryžiumi, Dievo žodžiu ir šventų vandeniu, penketur – vampyrai nemirtingi, jų žaizdos užgyja akimirksniu. Ir taip toliau. Sidabrinės kulkos, mediniai kuolai, odos blyškumas – gryna mitologija, vos ne atskiras mokslas.

Praktiškai bet kokiam kūrinyje apie vampyrus yra šie komponentai, bet taip pat kiekvieno save gerbiančio vampyrologo tikslas – ką nors iš šių komponentų paneigti arba šiaip neįvertinti. Pavyzdžiui, visokie česnakai dažnokai įvardijami kaip pirmokų pasakos. Žinoma, bandoma ir savų naujoviškų idėjų prakišti.

– Is this place safe?
– Living in a world where vampires are the dominate species is about as safe as bare backing a 5 dollar whore.

Šiame filme netrūksta tokių naujų idėjų – keletas yra absurdiškos, keletas yra įdomios. Tiksliau visas požiūris į vampyrus yra gan naujoviškas, globalus – vampyrai čia nėra kažkokie tai piktybiniai parazitai kenkiantys žmonijai, su kuriais kovoja koks nors Blade’as. Filme rodomame pasaulyje vampyrai seniai pakeitė žmones – juk vampyrai yra visais atvejais pranašesni už žmones, ir evoliucija buvo neišvengiama. Vampyrai gyvena šiame civilizuotame vampyrų pasaulyje kaip adekvatūs individai – vaikšto į darbus, žiūri per televizorius žinias, kurias skaito personažai su pailgais dantimis ir keistai blizgančiomis akimis, geria kavą (su krauju), važinėja mašinomis, daro biznį, ir.. ir „vartoja“ žmones.

Žmonės vampyrams yra tiesiog žaliava, tokia – kaip mums dabar nafta, dujos ir kitokie ištekliai. Kaip žinia, ištekliai turi savybė baiginėtis. Todėl ir filme vampyrams gresia „ekologinė“ (vampyrišku supratimu) katastrofa – žmonės, kaip ir kiti ištekliai, baiginėjasi. Gresia pavojus vienai pagrindinių vampyrų savybei – nemirtingumui.

Idėja apie civilizuotą vampyrų pasaulį tikrai patiko – savo globalumu ir detalumu. Šis pasaulis tikrai gan detaliai pavaizduotas – kasdieninė rytinė kava su 20% kraujo, mašinos pritaikytos dieniniam vairavimui, kraujinės-kavos „kebabinės“, video-veidrodžiai (įprasti juk neveikia), na ir visa ta „ekologinė“ katastrofa. Žiūrint į tai, pradedi linksėti galva ir norisi sutikti – „jei aš gyvenčiau vampyrų pasaulyje, tai jis tikriausiai toks ir būtų“. Tokios detalės visada maloniai džiugina – matosi, kad viskas pragalvota.

–  There will always be those who are willing to pay extra for the real thing.

Pereinant nuo idėjų prie jų pateikimo ir prie filmo eigos – prasideda nusivylimai. Filmas pozicionuojamas kaip veiksmo, bet veiksmas ten lėkštokas ir apsiriboja jau aukščiau paminėtais – „kieno galva efektingiau susprogs“ ir „kas išpils daugiau kraujo ant kamerų“. Žodžiu, aušros kariams iki vampyrų-žudyko Blade’o piruetų toli – kaip 50 gigabaitų per modemą persisiųsti.

Antras dalykas, dėl kurių nesigavo veiksmas – tai personažai. Filmo personažai yra paprasto plauko iki pat savo kaulų – eiliniai vampyrai-žmonės, ir jokie ne blade’ai, ne atsistatydinę slapti agentai, ir net ne Bruceleewillisai. Vienas iš personažų (antro plano) – pirmą kartą jį pamatęs, iš vis pagalvojau: „kas čia per distrofikas su skysta barzduke, ką tik persirgęs kiaulių gripų, ir vos išlaikantis dvivamzdį-arbaletą? Čia jis tas Robin Hudas, kuris išgelbės žmoniją?“

Toliau vystantis siužetui – šiokių tokių įdomių vingių yra, bet iki galo tų vingių nei kiek neužtenka. Filmas aplamai yra ne ilgas – 1 val. 28 min., o pabaigos galūnės tarsi kirviu nukapotos. Toks jausmas, kad kūrėjai žadėjo pabaigti didingai, bet ryškiai išsisėmė ir filmas  baigėsi vos tik įpusėjęs. Daugmaž – sugalvokite patys, kas ten toliau buvo, mes jums paliekam vietos fantazijai.

Ne, idėjos išbaigtumas lyg ir yra, tačiau jei jau užsimojo sukurti visą civilizuotą vampyrų pasaulį, tai galėtų ir siužetas panašaus masto būti – vietos ir laiko tam dar tikrai buvo. Čia taip pat, jei visos House’o serijos baigtųsi ties to, kad būtų surasti paciento lygos simptomai, bet pacientą iki serijos pabaigos išgydyti nesuspėtų. Gal jis ten nudvėstų, o gal Hausas eilinį kartą suklydo ir diagnozė buvo neteisinga – fantazuokite patys. Ir aš nekalbu apie tyčia paliktą potencialą filmo tęsiniui – tam reikalui potencialas šiuo atveju liko toli gražu ne įspūdingas.

Išvada:

Reziumuojant apie visas filmo dedamąsias pagal žanrus:

 • Sci-fi: visai nieko, įdomu, stipriausia filmo dalis. Nors šiek tiek ir jaučiasi alegorija su mus laukiančiomis banaliomis ekologinėmis katastrofomis (nafta ir kitokie ištekliai).
 • Veiksmas: vienu žodžiu – gaidys. Tikrasis vampyrų galvų-kapotojas yra Blade’as (bent jau iš pirmos dalies) – veiksmo atžvilgiu jis valdo labiau. Tik tiek, kad jis pats bukas.
 • Siaubekas: ne vietoje ir must-die.

Kitaip tariant – Iš Matricos ir Blade’o paimtos ne geriausios dalys. :)

Įvertinimai:

Treileris:

http://www.youtube.com/watch?v=ayYiMygqlfo

Pasismaginimui:

šmaikštaus Top 21-100 nuomonių apie filmą:

 • Jeigu jūs esate kompiuterinis skeneris, kuris skenuoja žmones (vampyrus) įeinančius į ypatingai saugomas zonas – visada didingai ir garsiai kartokite žmogaus vardą ir pareigas prieš atidarant duris.
 • Signalizacijos aliarmai technologiškai išvystytame vampyrų pasaulyje yra skelbiami gražiu, raminančiu balsu.
 • Tai, kad jūs peršovėte su arbaletu praeiviui ranką, nereiškia kad jūs galite pasitikėti šiam praeiviui ir prašyti jo pagalbos.
 • Visada kruopščiai apsivyniokite, kai duosite eksperimentinius vaistus vampyrui – jis gali sprogti ir išpurvinti jus nuo kojų iki galvos.
 • Nesvarbu ar žmonija bus užkariauta vampyrais ar robotais – mes baigsime tuo, kad busime auginami energijai.
 • Netgi gyvūnai tampa vampyrais.
 • Pabūti vampyru jūs turite tik vieną šansą. Jeigu jus busite paversti atgal į žmogų – į vampyrą antrą kartą pasiversti nepavyks. Kruopščiai apgalvokite šias perspektyvas!
 • Naujas būdas nužudyti save – saulės šviesa.
 • Naujas būdas išgydyti save – saulės šviesa.

, , , , , ,
VN:F [1.9.22_1171]
 
Įvertinimas: +2 (balsų: 2)

3 Comments

 • Prostoj
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  neblogas filmas!

 • Eva Marsha
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Labai patiko

 • Caroline
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Šitas man patiko. Labai skeptiškai žiūrėjau kažkodėl (tikriausiai jau tų vampyrų per daug), tačiau pabaigus žiūrėti labai geras įspūdis pasiliko. Patiko ir patys vampyrai, ir pats pagrindinis aktorius (puikiai vaidina ir gražus) ir tai kaip vaizduojama numanoma ateitis.

Leave a comment


4 + vienas =

Paieška

Archyvas

 • 2011 (7)
 • 2010 (40)
 • 2009 (97)