Filmų RSS RSS

Paslėpti Operos lobiai – arba Nežinau geresnės… už Opera

- Gru. 23, 2009, Filed under: naudinga, programos
VN:F [1.9.22_1171]
 
Įvertinimas: +2 (balsų: 2)

Įžanga

Seniai norėjau parašyti šitą įrašą, ir vis neprisiruošdavau, tačiau Džiugas paskatino truputi paskubėti.

Ne paslaptis, kad daugelis vartotojų dažniausiai neišnaudoja ir trečdalio naudojamų programų galimybių. Taip pat pažįstu ne vieną tokį ir Operos naudotoją. Tokie vartotojai dažnai šokinėja nuo programos prie programos, nuo naršyklės prie naršyklės – vedami arba mados vėjais, arba programų populiarumu, bet retai susimasto apie tikrąsias programų galimybes. Neišnaudojant ir trečdalio galimybių – savaime aišku, kad nelabai svarbu ką naudoti – Operą ar FireFox’ą, Microsoft Office’ą ar Open Office’ą, Cepelinus ar Balandėlius.

Noriu įnešti šiokį tokį objektyvumą kas liečiasi Operą – t.y. kalba šiame įraše bus grynai apie Operą. Remiantis faktais pabandysiu vaizdžiai ir aiškiai aprašyti pagrindines Operos funkcijas, dėl kurių būtent taip mėgstu Operą. Rezultate tikiuosi bent kiek nors pavyks parodyti, kad aš naudoju Operą ne iš mados, ne iš fanatizmo, o dėl realių funkcijų. Pasistengsiu nereklamuoti ir ypatingai nepropaguoti (bent jau neobjektyviai). Jei išeis, aišku. Bent jau tikiuosi ne visiškas fanatikas pasirodysiu. Sąžiningumo dėlei paminėsiu, kad dėl profesinių (iš dalies ir ne tik profesinių) sumetimų esu išbandęs praktiškai visas naršykles, ir stengiuosi stebėti naujienas susijusias su įvairiomis naršyklėmis.

Kas liečiasi Operą, tai su šia naršyklę draugauju jau nuo jos 4-tos versijos – tai buvo tas amžius, kai visos populiariausios naršyklės dirbtinai suvienodino versijų numerius (Internet Explorer 4, Netscape Communicator 4, Opera 4) tam, kad vartotojams būtų aišku kelintos kartos yra naršyklė. Šiuo metu tos kartos visiškai išsibalansavo. Opera pabėgo link 10-tos versijos. Internet Explorer per ilgai konservavuosi su 6-ta versija ir dabar vejasi tik 8-tu numeriu. Netscape Communicator – išmirė galutinai. Atsirado Mozilla, kuri vėliau numušė savo versijų skaitliuką ir patapo FireFox’u – dabar yra ties 3.5 versija. Žinoma tie versijų skaičiukai realiai nieko nelemia – paminėjau tik įdomumo dėlei.

Beje, rašant šį straipsnį, aptikau ir pats keletą naudingų naujų (gerai pamirštų) funkcijų.

Turinys

Trumpai apie Operos galimybes
1. Opera Link – bookmarkų sinchronizavimo tarnyba
2. Opera Unite
3. Uždarytų langų atstatymas (Closed tabs – Undo)
4. Slaptažodžių įsiminimas (Password Manager – anksčiau žinomas kaip Magic Wand)
5. Paskutinė atidaryta sesija ir sesijų saugojimas (Last opened session tabs, Save session)
6. RSS srautų prenumeravimas (RSS subscribing)
7. Nepageidaujamo turinio blokavimas (Blocked content)
8. Konfigūruojamos paieškos (Searches)
9. Dar vienas lengvas būdas įdėti savo paiešką
10. Kaip dar galima ieškoti
11. Užrašai, kopijavimas į užrašus (Notes, Copy to notes)
12. Tinklapio atidarymas kitoje naršyklėje (funkcija „Open With“)
13. Adresynas (Bookmarks)
14. Web-programuotojo irankiai (Developer tools) – Dragonfly
15. Temos (Skins)
16. Viršutinį menių galima paslėpti
17. Mygtukai ir kiti sąsajos elementai (viena mano mėgstamiausių funkcijų)
18. Tabų rakinimas (Lock tab)
19. Opera Turbo
20. Klaidų taisymas (Check spelling)
Apibendrinant – ko visgi trūksta?
Dalykai, kuriuos nepaminėjau

Puslapiai: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

, , , , , , , , , , , , , , ,
VN:F [1.9.22_1171]
 
Įvertinimas: +2 (balsų: 2)

19 Comments

 • Eugenijus
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Oho, kad pripylei :D
  Bandziau jau n kartu pereit prie kitu narsykliu, nes opera kad ir kokia gera bebutu bet kai kur dar tikrai nedadirbta, bet deja deja – vis sugristu pas ja :D
  Nzn ipratau prie jos ir viskas :)

 • Aleksanderis
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Tai vat – gal, kai ko nors trūksta ir atrodo neišdirbta iki galo, tai būtent šis įrašas ir padės susigaudyti. :)
  Ir šiaip iš esmės sakyti Operos atžvilgiu – „nedadirbta“ – būtų nelabai teisinga, nes tai vis gi yra viena seniausių naršyklių, su su senom gerom tradicijom. Ir gal kai kur, kaip minėjau įraše, tai vis gi yra tam tikri kūrėjų nusistatymai, o ne šiaip iš lempos neišdirbtas funkcionalumas. :)

 • Dali.us
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Patiko, nors ir per ilgas (galėjai išskaidyti į kokius 2-4 įrašus.. būtų lengviau skaityti :)

  • Aleksanderis
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

   Planavau, bet paskui pagalvojau, kad vėliau ateityje taip bus lengviau surasti. Gal reikia pabandyti tiesiog į puslapius išskaidyti.

   Dėkui už pastabą. ;)

 • DNR
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Aš tai jau seniai „Operos“ fanas. Ačiū autoriui, kad aprašė tikrai esminius „Operos“ privalumus. Tačiau kitų naršyklių tikrai nenurašau. Ypač šviežiojo „Chrome“ :)

 • vienastoks
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Įdomus įrašas – įtrauksiu į „Nežinau geresnio…“. Bet man jis labiausiai įdomus dėl to, kad nepaminėti dalykai, dėl kurių aš norėčiau naudoti Opera ir tie, dėl kurių nenaudoju. Pavyzdžiui, Opera gali išrinkti iš tinklalapio visas nuorodas ir sudėti jas į atskirą sąrašą. Tai nepaprastai patogu (tarkime kaupiant mokslinio straipsnio šaltinių nuorodas) ir to be įskiepių negali kitos naršyklės (dauguma išvis to nesugeba).

  O priežastis dėl kurios negaliu naudoti, nors ir labai norėdamas – nesuderinamumas su mano „kasdiene duona“ – WordPress ir Google tarnybomis. Opera JS variklis įdomus tuo, kad rašant į teksto laukelį, kai jis nebetelpa į jam skirtą dėžutę (taip atsitinka rašant tekstus WordPress administravimo sąsajoje, užrašus Google Notebook, pastabas Google Reader ir t.t.), ir atsiranda stūmimo juosta, pasukus pelės ratuką iš lango dingsta absoliučiai visas vaizdas – lieka tik baltas plotas. Tokiais atvejais nieko nebeįmanoma padaryti, kaip tik perkrauti tinklalapį prarandant parašytą tekstą. Tai visiškai žudo – aš kasdien rašau labai daug tekstų…

  Turiu Opera savo kompiuteryje ir parsisiunčiu naują versiją, vos tik ji pasirodo. Bet išbandau, įsitikinu, kad ji vis dar neveikia, ir lieku prie Safari (anksčiau – prie Firefox).

  Kitas šiek tiek trikdantis dalykas – kaip tik ta „viskas įskaičiuota“ koncepcija. Nelabai mėgstu sumūrytų į vieną sprendimų nuo Netscape Communicator laikų. Kad ir kaip taupiai būtų parašytas kodas, vis tiek kartu kraunama begalė nereikalingų funkcijų: paštas, užrašinė, išvaizdos šablonai ir t.t. Dėl tos priežasties Opera ir turi „mažiausiai išnaudojamos“ aurą. Kitose įdiegi funkcijas tik kai prireikia. Čia gi gauni viską iš karto, bet nežinia, ar viso to reikia.

  Panašų jausmą esu patyręs, kai perku akcijinį „programų komplektą“ (software bundle). Jį perku dėl 1-2 programų, kurios man reikalingos, bet kartu dar gaunu kelias visiškai nereikalingas. Kartais graužia sąžinė, kad jų nenaudoju. Paleidžiu, pabandau pritaikyti, bet… ko nereikia, tas ir neprigyja.

  Ilgas komentaras, bet tikriausiai tinka ilgam straipsniui. :)

  • Aleksanderis
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

   Bėda dėl vaizdo pradingimo – keistoka. Čia pasitaiko Windows versijoje ar MacOs? Gal tame esmė? Nes Windows versijoje man taip nepasitaiko, visus įrašus tinklaraštyje rašau per Operą ir dėl to problemų ypatingų niekad nekildavo. Nebent tik tokios, kurias apriboja pats WordPress’o redaktorius – vis gi tai nėra Word’as.

   Keletą kartų buvo kažkas panašaus su teksto redagavimo lauku (textarea), kuris Visual (rich-text) redaktoriuje yra iš esmės ne textarea, o iframe’as su krūva javascript’o. Dėl „kreivo“ javascript’o suveikimo, tekstas tame lauke mirksėdavo, o kartais aplamai neatsirasdavo. Tačiau bėdą su tokiu mirksinčiu tekstu mačiau ir FireFox’e – čia jau šiokie tokie šalutiniai javascript’o fifektai. Kaip supratau pas tave visgi pasitaiko kitokios keistos bėdos.

   Dėl to „viskas įskaičiuota“ – įraše pamiršau paminėti (dabar jau papildžiau), kad visi tie papildomi klientai (RSS, Mail, Chat) iš esmės nėra užkraunami ir resursų neišnaudoja tol, kol jais nepradėsite naudotis. Todėl galvos galima dėl to nesukti. Aišku, be papildomų klientų yra ir daugiau dalykų, kuriuos būtų galima įrašyti prie „viskas įskaičiuota“.

   Ir dėkui už ilgą komentarą. :)

 • Smauglys
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Opera for ever. Kiek bandžiau pereiti ant kitų, niekaip nepavyko. Nors norisi funkcijos iš Chrome, tokios kaip Create Web Application, kad atsidarytų langas be jokių mygtukų.

 • Vytautas
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Sveiki,
  paklauskim paprastai triju dalyku:
  1. Ko neturi Mozilla+Add-ons ka turi opera?
  2. Pateiktas javascript grafikas: ar jame naudojama kazkokia standartine javaScript testinimo procedura (pagal kuria testuojasi ir kiti browseriu kurejai), ar Opera panaudojo savo sukurta? Jei antrasis variantas – tai daugiau negu liudna… :)
  3. Aplamai, kodel toks didelis demesys skiriamas tam JS? suprantu kad ten daugiausiai galima patobulint.. Bet kiek tai aktualu standartiniam useriui, kuris su „sunkiais“ js’ais retai susiduria?

  • Aleksanderis
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

   1. Čia kita tema, į kurią nesigilinau ir šiame įraše naršyklių nelyginau. Klausimas yra gan platus. Ir esmė yra ne vien tame – „ką turi ir ko neturi“, o „kaip turi, ir kaip neturi“, t.y. kokybėje ir pateikimo principe. Taip pat tai yra iš dalies ir skonio, pripratimo reikalas.
   Prie viso to – FireFox add-on’ai yra neoficialūs plėtiniai (nežinau, gal yra ir oficialių?). Aišku yra ir patikimu, laiku patikrintų add-on’ų, bet vis gi tai nėra tas pats kaip „native“ palaikymas. Ne šiaip sau daugelis dalykų iš add-on’ų jau atsirado prie standartinio funkcionalumo. ;)
   Taip pat, tam, kad surinkti normalų FireFox + Add-ons build’ą, reikia nemažai pavargti, kol iš krūvos add-on’ų išrinkti savo „thebestofthebest“. Galiausiai gali dar išsiaiškinti, kad koks nors add-on’as kabina ir stabdo visą sistemą. Ir tas vargimas su add-on’ais iš esmės yra begalinis, o kartais gali tapti ir savotišku hobiu. :)
   Reziumuojant – nesmerkiu nei FireFox’ą, kad jis turi add-onus, nei Operą, kad ji neturi.

   2. Dėl naujienos su pateiktu grafiku planavau parašyti atskirą įrašą, bet jei jau kalba užėjo.. Tiesa pasakius man ir pačiam pasidarė įdomu kiek ten tiesos.
   Testas, žinoma, buvo naudojamas standartinis visoms naršyklėms – SunSpider. Kiek pats spėjau pratestuoti su tuo testu, tai tokio didelio skirtumo su Google Chrome nepavyko išgauti – veikia praktiškai analogišku greičiu, bet tai reiškia, kad lyginant su dabartine stabilia Opera pagreitėjimas yra x4-6 kartų.

   3. Mano akimis, JS greitaveika šiais web-technologijų laikais yra tikrai svarbi. Pavyzdžiui, paėmus kokį nors Google Reader’į ir Google Mail’ą – vos ne plikas Javascript’as ten. Ir jau nešneku apie kitokius Web Application’us (ne Flash-based), kurie vis labiau renka „oborotus“.

 • Tukis
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Aciu uz issamu aprasyma – pats naudoju opera nuo trecios versijos. Bet radau daug naudingo ka zinojau, kad yra, bet tingejau surasti. Kaip paslepti meniu juosta, ir kaip idiegti zodyna.
  Istikro kas tau nereiksminga man ir pasirode reiksmingiausia – naudoju opera vien del mouse gestures. O tiksliau kad back kairys desyns peles mygtukai, o priekin atvirksciai. Ir kad puslapi uzkrauna is atminites, o ne vel is interneto.

 • Valdo
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Geras straipsnis. Seniai naudoju opera, bet tik namuose. Darbe Avant Browser daugiausia del to kad neisjungiant narsykles galima ja kamputje paslepti.

 • Aleksanderis
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  @Tukis,
  Visos naršyklės turi cache’ą (atmintį, iš kurios kraunami puslapiai, vietoje to, kad kas kart krauti iš interneto). Kešavimas gali veikti šiek tiek skirtingai priklausomai nuo naršyklių ir jų nustatymų, ir taip pat nuo pačių tinklapių.

  @Valdo,
  Operą irgi galima slėpti kamputyje. Pagal nutylėjimą gal ir nesukonfigūruota jokios kombinacijos, bet galima nesunkiai sukonfigūruoti – kaip klavišų kombinaciją, taip pelės gestus, taip ir mygtuką gražų galima surasti iš mano aprašytos mygtukų galerijos (http://homepage.hispeed.ch/ttt-o/button/h-bu-various-adv.html – ir ten „Hide Opera (minimizes to the systray, doubleclick there to restore Opera)“). :)

  Kaip sukonfigūruoti klavišų kombinaciją šiam veiksmui galima rasti čia – http://my.opera.com/dude09/blog/2008/01/02/hide-opera-with-mouse-gesture.

 • BaidareW
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Įspūdingo dydžio straipsnis kurį dar reikės paanalizuoti rimčiau :) Dauk darbo įdėta.
  Opera tikriai geriausia ir mano aplinkoj (aišku ne be mano pagalbos)visi naudoja nes ji tiesiog geriausia. Paprasta :)
  Ačiū už vargą.

 • Martynas
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  O man Operoje patinka IRC ir webmail palaikymas, be to ir siuntimo klientas iš mano naudotų naršyklių (Firefox, IE, Chrome, Safari) pakenčiamiausias , tad tavo paminėti minusai apie jį man nelabai kliūva :)

 • tomas
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Ir aš jau seniai nebemoku naršyti be pelės gestų… ;-)

 • Kęstutis
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Naudojau Operą, kol, ištrynus Acc iš M2 pašto kliento kartu dingo ir visi laiškai. Labai netikėta ir nepataisoma klaida buvo.

  Nuo tol esu FF draugas, nors ilgą laiką naudojau pagrinde Operą.

  Esminis FF pliusaas: įskiepiai. Bendruomenė sukuria viską ir dar daugiau ko tik naršyklei trūksta ir/ar gali prireikti.

  Deja, būtent tai, imho, ir yra esminis Operos trūkumas.

  Ir dar tas Operas nerimtas: „today we redesigned the web“, kai buvo pasiūlyta visa eilė tokių ne visai išdirbtų ir net nelabai naudingų funkcijų rinkinys kai naršyklė ėmė elgtis kaip mini serveris ar p2p

  • Aleksanderis
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

   M2 klientą naudojau tik trumpą laiką, tai panašių bėdų nebuvau patyręs, bet keista, kad taip nutiko. Įtariu failinėje sistemoje visgi turėjo likti visokių backup’ų, ar neradai ir tokių?

   Rezultate, kiek supratau, su FF nuo tol esi tik iš pykčio Operai? ;) Nes FF tai išvis pašto kliento neturi (mano akimis, naršyklėms nelabai tokių ir reikia). Todėl nepanašu, kad naršyklę pakeitei dėl geresnio pašto kliento. :)

   Dėl to „we redesigned the web“ kitaip vadinamo Opera Unite – tai šiam teiginiui gal ir būtų galima pritarti, nes buvo pasiūlytas iš ties revoliucinis ir analogų neturintis funkcionalumas. Tačiau tas funkcionalumas vis dar lieka potencialus, bet vis dar neatskleistas, deja. Panašiai kaip ir Opera Widgets. Lyg gražu, įspūdinga – bet realios naudos ypatingai dar niekas neišlaužė. Gal su laiku tai ir pasikeis.

   Tačiau kaip ten bebūtų, ir apie ką jau ne vieną kartą rašiau – į tuos papildomus Operos navarotus (pašto klientą, torrent klientą, Opera Unite ir panašiai) galima tiesiog nekreipti dėmesio, jei jų nežadate naudoti. Visas šis išjungtas funkcionalumas jokių resursų ypatingai nevalgys, ir Opera liks gan kompaktiška, funkcionali naršyklė.

   Kas dėl įskiepių, tai nelabai tikiu, kad Operoje kada nors tokie atsiras. Bent jau tokiame pavidale kaip jie yra Firefox’e ar Chrome’e. Tai paprasčiausiai yra filosofinis klausimas, gal šiek tiek ir principų. Visgi įskiepiai turi ir neigiamų savybių.

 • Jojo
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Gera narsykle, bet kas labiausiai erzina ir del ko ja palikau, tai kreivas puslapiu rodymas (pvz:yahoo mail’e)

Leave a comment


trys − = 1

Paieška

Archyvas

 • 2011 (7)
 • 2010 (40)
 • 2009 (97)