Filmų RSS RSS

Sendaikčių turgus – mūsų vaikystės žaislai ir kitokie pričindalai

- Lap. 09, 2009, Filed under: juokinga ir įdomu
VN:F [1.9.22_1171]
 
Įvertinimas: +9 (balsų: 11)

Nors ir nesu labai ilgai gyvenęs CCCP’e, bent jau tam amžiuje, kai kažką protu suvoki, bet vis gi atmintyje liko šiokios tokios nostalgijos – vaikiškiems žaislams ir visokiems apyvokos daiktams. Užmačiau viename tinklapyje įrašą apie Советские вещи, ir tikrai daug daiktų iš ten prisimenu, kai kuriuos net labai gerai. Dar šiek tiek iš savų prisiminimų radau ir kitų dalykų.

Blogi ar geri tai buvo laikai ir daiktai – ne esmė, ne apie tai šnekėsiu. Svarbu, kad viskas tai buvo ir tai buvo atskira epocha – nei pridėsi, nei atimsi. Nutariau pasidalinti savo nostalgijomis ir su jumis. Gal kai kur ir nusišnekėsiu truputi, ir galit pataisyti mane – aš vis gi tuomet buvau dar pakankamas „škietas„. ;)

1. Turbūt vienas žinomiausių tuo metu atributų. Dar kamšteliai buvo ne metaliniai, ne kieti – o iš folijos, panašiai kaip dabar grietinės indeliai būna užklijuoti. Dar buvo tuo metu ir alaus buteliai (atrodo, buvo pilstomas ir limonadas į tokius), kurie dar ilgiau išsilaikę – iki tol, kai atėjo naujo „formato“ buteliai su prailgintu kakleliu.Kefyro/pieno butelis

2. Irgi labai žinomas tų metų daiktas – gazuoto vandens automatas. Ypač patikdavo režimas, kai įmesdavai daugiau kapeikų – ir padarydavo kažkokį skanesnį kokteilį. Ir dar vienas labai įdomus momentas – vienkartinių stiklinių nebuvo, todėl prie kiekvieno automato buvo po stiklinę. Stiklinė nebuvo nei pririšta, nei ką – visi išgerdavo, išskalaudavo ir palikdavo kitiems. Tiesa Lietuvoje aš pamenu turbūt tik vieną tokių automatų tipą, o Rusijoje buvo daugiau rūšių – su visokiais tarchunais, gal net ir pepsi-kolom.
Gaziroffkė

3. Gira (квас) iš didelių oranžinių bačkų ant ratukų. Prie kiekvienos bačkos sėdėdavo bobutė-barmenė ir pildavo tą girą. Kiek pamenu – gira buvo tikra, skani ir gaivi. Prie kiekvienos bačkos daugmaž visada buvo eilės.Квас (gira)Квас (gira)

4. Ledai už 10-15 kapeikų. Buvo popieriniuose „stiklinėse“ ir vafliniuose. Prie popierinių duodavo medinius pagaliukus – vietoj šaukštelio, kuriuo reikėdavo krapštyti tą ledą iš „stiklinės“. Didelio ledų pasirinkimo nepamenu kad būtų, buvo vaniliniai, gal dar šokoladiniai ir eskimo. Dar įdomus faktas, kad ledai parsidavinėdavo be jokių viršelių – tik tas popieriukas ant viršaus. Atlipdai tą popieriuką – ir valgai.
Ledai

5. Kramtuškės (жевачка). Kartais šituos skanumynus pirkdavom vos ne vien tik dėl jų vidaus – „fantikų“ ir lipdukų. Su „fantikais’ dar žaisdavom vieną keistą žaidimą – ant stalo buvo dedami apversti „fantikai“, paskui mušant per juos ranką, reikėjo juos apversti – kas apverčia, tas laimi tuos padėtus „fantikus“. Kartą taip prakišau pusę savo „Turbo“ „fantikų“ vienam draugui, susinervinau ir nebedraugavau kokią vieną dieną su to sukčiumi. :D Kramtuškės (жевачки) su fantikais ir lipdukais

6. Diafilmai. Teko girdėti iš šiuolaikinio jaunimo nuostabos šauksmus – „kas tai yra?!“ Jei kas nežino, tai diafilmai buvo tokie „komiksai“, kuriuos rodydavo lietai po vieną kadrą. Kiekvienam kadre būdavo statiškas paveiksliukas su tekstu apačioje. Diafilmus rodydavo projektoriaus pagalba per ant sienos iškabinta baltą antklodę. Diafilmų repertuare būvo įvairūs dalykai – būvo pramoginiai-vaikiški, būvo rimtesnių, būvo ir mokslinių. Šiaip bent jau mūsų mokykloje – diafilmus per visokias biologijas ir chemijas rodydavo vos ne iki pat paskutinės klasės. Nors dažniau rodydavo filmus – irgi senovinius, kurių juostos pastoviai plyšdavo.Diafilmai

7. Dviratis, su nedraugišku vyriškai giminei rėmu – „Orlionok“, lietuviškai dar lygtais vadinosi „Mokinukas“ ar kažkas tokio. Mano dviratis irgi buvo lygiai toks pat, tokios pat spalvos. Pamenu, kaip vieną kartą suvariau jam priekinio rato „šakutę“ – lenktyniaujant, atsitrenkiau į garažo duris, praktiškai kaktomuša. ;)) Dėl ko priekinio rato šakutę susilenkė iki tiek, kad ant posūkių pedalai kabindavo ratą. ;)) Po kiek laiko senelis tai išlygino – nors ir labai buvo nustebęs, kaip čia taip aš sugebėjau.

Kaip baigėsi šio dviračio likimas – nežinau, nes ant galo jį pavogė iš rūsio, kur jis stovėjo…Dviratis Orlionok (Орлёнок)

8. Šitą žaidimą turbūt irgi daugelis atsimins. Ši versija buvo viena populiariausių – tokia turėjome ir mes. Buvo ir krūva kitokių versijų – medžioklė, lenktynės ir kitokie įtraukiantys žaidimai. Dar šį daiktą naudodavo kaip laikrodį ir žadintuvą.

Žaidimas "Ну, погоди!"

9. Varlė-keliautoja. Turėjome ir mes tokias, gal net kelias. Neįprastai stebuklingo funkcionalumo žaisliukas – jį užsidėdavo ant pirštų tarsi žirklės, ir judinant pirštais – pelė tarsi iššokdavo. Su tokiu daiktu buvo galima žaisti ir žaisti, tol kol pirštai nenukris. Ypač būdavo įdomu nukreipti tą varlę kam nors į nosį, ar šiaip į sieną padaužyt. ;))Varlė-baidyklė

10. Funkcionalus ir prabangus tų laikų tušinukas. Atmintyje kažkaip užsifiksavo toks tušinukas, su žaliu viršumi, kuris rašė raudona spalva. Šioks toks fintas ausimis – imi žalia, o rašo raudonai. ;)Tušinukas

11. Vaikiškas šampunas. Nieko konkretaus nepamenu – kokie pojūčiai, koks kvapas, koks skonis, bet tikrai kažkur matytas šampūnas. Tikriausiai teko naudotis.
Vaikiškas šampunas - džounsonsanddžouson (beveik)

12. Batareikas tokias irgi pamenu. Nepamenu kur tiksliai tekdavo tokias kištis, bet atrodo net į visokius konstruktorius dėdavo, kad kokį nors elektrinį magnetą panaudoti kokiam nors kranui.Batareika

13. Tokias dėžutes, ypač tą raudoną su žirneliais, dar labai ilgai tekdavo vis kur nors pamatyti. Spėju pas mamą ar močiutę ir dabar būtų galima rasti.
Dežutės

14. Žaislas kodiniu pavadinimu – „юла“. Smagus daiktas buvo. Įsisukdavo su ta rankenėle iš viršaus, ir paskui ilgai galėdavo suktis.
Žaislas kodiniu pavadinimu - юла

15. Standartinis tų metų lygintuvas. Jokių Elektrolux’ų, Phillips’ų tada nebuvo. Daugmaž visi lygintuvai atrodė taip. Ir dar diržas buvo dryžuotas – baltai-juodas.
Lygintuvas

16. Dar vienas pieno pakelis. Nepamenu ar jis buvo tuo metu kartu su tais buteliais – ar vėliau pakeitė būtent tuos butelius, bet kažkas tokio tikrai buvo.
Pieno pakelis

17. Šitie kampukai išsivartydavo praktiškai iš bet kokio seno albumo, kai bandydavai tokį žiūrėti.Kampukai nuotraukoms

18. Vaikiškas laikrodis-kompasas. Net kažkaip nepamenu – ar veikdavo jis, ar čia tik šiaip plastmasės gabalas buvo.
Vaikiškas komposas-laikrodis

19. Tuometinis fotošopas. Šiaip toks žaislas egzistuoja ir dabar, kai kurie net meno kūrinius sugeba su tokiu išspaust.
Paišyklė

20. Turėjau tokį, bet ne tokį funkcionalų – be to laikrodžio, be abėcėlės ir be „skaičiuotuvo“. Tilpdavo pora tušinukų, pieštukų, liniuotė ir trintukas. Praktiškai viskas ko iki pilnos laimės reikėjo. Bet matlankis jau deja netilpdavo… Apie tokį su „skaičiuotuvu“ – galėjo svajoti bet kuris moksleivis.Penalas

21. Didelis karpis – grafinas, ir karosiukai – stoparikai. Toks servisas visuomet stovėjo pas senelį.Stoparikų servisas

22. Aukštatechnologiškas žaidimas-viktorina. Daug tokių skirtingos variacijos buvo.
Viktorina

23. Įvairių žaisliukų rinkinukas. Ypač pamenu tas mažas mašinytes apačioje. Tokios mažos ir šustros (greit važiojančios) – tikros lenktyninės.Žaisliukai

24. Traukinukas su geleži-plastmaskeliu. Dar ilgą laiką tas traukinukas kažkur voliojosi atskirai, ir krūva tokių bėgių irgi vis pasitaikydavo kokioje nors dėžėje.
Traukinukas su plastmažinkeliu

25. Pištoletas. Buvo visas geležinis – paimdavai į ranką ir jausdavai daiktą. Jei šaudant nušaut ką nors buvo sunku, tai artimoje kovoje per galvą vožtelėjus – maža nepasirodytų. ;)) Gaidukas lygtais irgi spausdavosi – ir būdavo kažkoks tra-ta-ta garsas (mechaninis, ne elektroninis).Pištoletas - tra-ta-ta-ta

26. Mašinukas vaikams – kiek pamenu, buvo varomas pedalais. Pats tokio neturėjau, bet lygtais dažnai tokie būdavo naudojami atrakcionuose – kaip ir dabar elektriniai panašaus pobūdžio mašinukai vaikams.Mašinukas (atrodo) su pedalais

27. Mašinukas – gaisrinė. Dar atrodo pas šitą ar kažkokią tai panašią, tas švyturelis ant viršaus kažką darydavo jį sukiojant – ar tai ratai sukiodavosi, ar tai dar kažkas.
Mašinukas-gaisrinė

28. Šituos mašinukus ypač gerai prisimenu. Vienas tankiukas, su nulaužtu vamzdžiu, iki šiol kažkur voliojasi. Žaisliukai – vėl gi, galingi, pilnai metaliniai, kad žaidžiant su jais, vaikams reiktų saugoti galvas.
Grėsmingioji Катюша
Ir танки наши быстры...
Боевая машина пехоты

29. Šituos krepšinio automatus gerai pamenu, kad žaisdavom intensyviai, tik visos mechanikas nelabai pamenu. Kažkas panašaus į dabartinį fusbolą.
Krepšinio automatas

30. Vaikiški žurnalai – apie visokius Samodelkinus ir kitokias Murzilkas. Savo laiku būdavo labai populiarus tarp vaiku.

Žurnalas "Мурзилка"
Žurnalas "Весёлые картинки"

Tai tiek sendaikčių. Gal dar kokie nors daiktai į atmintį kam nors įkrito? ;)


, , ,
VN:F [1.9.22_1171]
 
Įvertinimas: +9 (balsų: 11)

20 Comments

 • Vilhelmas Negerovė
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)

  Atgaivino ir man prisiminimus šitos nuotraukos, nors CCCP gyvenau ir neilgai – savo penktąjį gimtadienį jau švenčiau nepriklausomoje Lietuvoje. Iš nuotraukose pavaizduotų dalykų labiausiai pasiilgstu plombyro vafliniame indelyje (vaikystėje nedažnai gaudavau, bet kaip skanu būdavo…) ir mašiniuko: tik aš turėjau ne gaisrinę, bet miliciją – geltoną mašiniuką su mėlyna juosta, kuriam sukinėjant migalkę, sukinėdavosi priekiniai ratai.

  O kramtoškės, ypač „Turbo“ – manau, į mūsų kraštą jos atkeliavo jau po CCCP žlugimo. Atsimenu, pradinėse klasėse keisdavomės popieriukais – mašinų nuotraukomis. Aš dar iki šiol kažkur saugau nemažą kolekciją „Turbo“ popieriukų – po daugelio metų gal dar parduosiu kam nors. Nostalgija vaikystės reliktams – dalykas rimtas :)

  • Aleksanderis
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: +2 (from 2 votes)

   Jo, milicijos variantą irgi pamenu. :)
   Dėl „Turbo“ ir kitokių „Terminatorių“ – tai tikriausiai ir po CCCP dar ilgai tai populiaru buvo. O vėliau pas vaikus jau atsirado kažkokios kortelės apvalios, su kuriomis irgi žaisdavo. ;))
   Pas mane visas stalas buvo apklijuotas visokiais „Terminatoriais“, „Alf’ais“ ir kitokiais abrikosais. ;)

 • Eugenijus M.
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

  „1. Turbūt vienas žinomiausių tuo metu atributų.“
  O dar į tokį butelį buvo galima įkišti kiaušinį. :D T.y. jis magiškai pats ten įsikišdavo, jei prieš kišant jį ten, į butelį įsidėti degantį degtuką. :D

  „25. Pištoletas.“
  O pistoletą tokį ir aš turėjau. Šiaip į jį įsikišdavo „pistonai“ – popierinė juostelė tokia, su sieros taškiukais ar su kažkuo tai degančiu. Kai nuleisdavai gaiduką, tai ten jis trenkdavo į tą juostą ir gaudavosi šuvis. :)

  „7. Dviratis, su nedraugišku vyriškai giminei rėmu -”Orlionok”, lietuviškai dar lygtais vadinosi “Mokinukas” ar kažkas tokio.“
  „Orlionok – buvo „Ereliukas“, o „Školnikas“ („Mokinukas“) – buvo visai kitoks dviratis. „Ereliukas“ buvo vyriškas, o „Kregždutė“ – moteriškas. Dar buvo „Ereliukas-8“ ir „Ereliukas-9“. :D Tas 8-tas buvo su tokiu dvigubu rėmu.

  „12. Batareikas tokias irgi pamenu.“
  Prisimenu buvo tokios mašinytės.. su „distanciniu“ valdymu. :D Tipo mašina… ir toks laidas 1-1.5 metrų ilgio, ir ant jo du tokie mygtukai, gal daugiau.
  Nuo vairo ėjo toks trosiukas prie priekinių ratų, o su mygtukais važinėdavo pirmyn-atgal. Šustresniose mašinose būdavo dar, kad ir žibintai šviesdavo.

  O dar buvo galima paimti mažą lemputę (3.5V), ir su mėlynos (!) izolentos gabaliuku primontuoti tą lemputę prie mažesnio batareikos kontakto. Tuomet didelį kontaktą atlenktį šiek tiek į viršų, ir tada ta kontaktą buvo galima spaudinėti kaip mygtuką. Spaudžiant ant jo – jis susiliesdavo su lemputės kontaktu, ir lemputė užsidegdavo. Žodžiu gaudavosi afigienas žibintuvėlis. :D

  • Aleksanderis
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: +1 (from 1 vote)

   Dėl kiaušinių – tai jo, tas fokusas dar labiau išpopuliarino šiuos buteliukus. :D

   Apie „pistonus“ kažkaip net užmiršęs buvau – tikrai geras žaislas buvo. Dar kvepėdavo skaniai. :D Jei suaugę užjausdavo kokių sudegusių degtukų kvapą – galėdavai parodyti pištoletą ir pasakyti „kas? čia pistonai“, ir nubėgti. :D

   Taip taip, tikrai – „Ereliukas“, o „Školnikas“ – ten kažkoks išvis vaikiškas dviratis buvo, lievakas toks. ;)) Dar jie buvo tamsiai-raudoni arba mėlyni. :D Dėl to „Ereliuko“ su dvigubu rėmu – tai irgi pamenu, pas draugą toks buvo.

   Su tomis lemputėmis ir batareika – tai tikrai rimtas bajeris. Rimtas daiktas gaudavosi. ;) Kiekvienas tų metų bernas savo gyvenime privalėjo tokį pasidaryti. Ir ne po vieną. :D

 • Vitalijus
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

  Dėl to pištoleto vožtelėjimo per galvą tu turėtum atsiminti :))) Jo o dviratis tavo buvo Ereliukas, jaučiu antrasis mano dviratis gyvenime buvo, lakstydavau po Jonavos kiemus :D Smagu

  • Aleksanderis
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: +1 (from 1 vote)

   Nieka nepamenu (vožtelėjimas geras buvo). :D
   Bet šiaip tiesa – kai kurie žaislai buvo pavojingi. Dar metalinis smėlio kastuvėlis – išvis šaltasis ginklas būdavo. :D

 • Vitalijus
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  o dėl Turbo tai man kietesni būdavo Auto Moto :D

 • Oni
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

  „Kre kre“ šampūnas laaaabai skaniai kvepėdavo. Tokia kramtoma guma. Siaubas, jei tik kur šiandien rasčiau šampūną tokiu kvapu – iškart nusipirkčiau.

 • Eugenijus
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

  Pas tuos ereliukus pastoviai luzdavo remas :D Labiausiai is visu isvardintu dalyku tai pasiilgstu saltos ir gaivios giros :G MMMmmmm….

 • Vitalijus
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

  na kaip ten su to rėmu nežinau, bet man dar būnant vaiku karts nuo karto tekdavo patikrinti kai kurių vyriškų atributikų tvirtumą :D

 • linas
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Su skolniku ismokau vaziuot, gal zinot kur rast jo nuotrauka? Prisimenu kaip budamas pyplius su vyrisku dviraciu lakstydavau, perlindes skersai per rema, geras butu dabar ka panasaus pamatyt :)

 • Ieskau diafilmu!
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  as uzsikases dabar ieskau diafilmu, diaprojektoriu dar atrasciau… pamaciau dar tas vaivorykstines diafilmo spalvas, tai net sirdi suispaude, kaip akivaizdziai TO ieskau:) Gal kas turit dar, apsireikskit:) 8-655 07653

  • Aleksanderis
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

   Kažkur senuose namuose tikrai buvo pora maišų. Jei nieks neišmėtė dar tais laikais, ar dar kur neprapuolė. Dabar užklausei, tai ir pats susimasčiau kur jie galėjo dingt. :V

 • Versmės
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  27. Tos greitosios švyturėlis tarnaudavo kaip vairas – ratus sukiodavo :) Kažkur dar turiu.

  Tiesa, paveikslėlyje gaisrinė. Bet principas tas pats :)

 • Viooo
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Labutis,man dar pritrūko iš sovietų laikų limonado Buratinas:)) Jį ir pamenu. Čia galima etiketę pamatyt:)

  http://www.ljplus.ru/img4/g/e/gedas/sovietiniu-gerimu-etiketes.jpg

  Ir dar kramtomoji guma paršiukas čiukas buvo:) Berods braškinė ir mėtinė:) Etiketė čia:
  http://profile.ak.fbcdn.net/object3/1734/3/n75119588481_2553.jpg

 • liutauras
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

  Gal kas galite pataisyti gazirofkes automata ar zinot kas galetu paskambinkite 863756416

 • karui
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Gal kas parduodama is tu tarybiniu masineliu?865544040

Leave a comment


+ devyni = 15

Paieška

Archyvas

 • 2011 (7)
 • 2010 (40)
 • 2009 (97)