Filmų RSS RSS

Žmogus kosmose be skafandro – ar įmanoma išgyventi?

- Lap. 04, 2009, Filed under: juokinga ir įdomu, kinas, pamąstymai
VN:F [1.9.22_1171]
 
Įvertinimas: +2 (balsų: 4)

Kosmosas

Vietoj įvado – serialų teigiama įtaka

Užnešė mane čia ant fantastinių-kosminių serialų-filmų po FireFly ir Serenity. Dabar bandau žiūrėti BattleStar Galactica (1978) reekranizaciją – Battlestar Galactica (2004). Serialas nėra tobulas, vietomis keistas ir absurdiškas, kad net su santabarbara norisi palyginti. Ir žiūriu jį daugmaž vien tam, kad pažiūrėti kuo gi ten viskas baigsis. Laimei serialas jau užbaigtas.

Žodžiu, serialas  iš serijos – „Nejuokinga? Užtat apie kosmosą.“, dėl ko fantastikos mėgėjams gali kažkiek net patikti. Tačiau fantastiniai dalykai ten ir baigiasi daugmaž ties to kosmosu – viskas kita ten panašu į įprastinį gyvenimą iš kokio nors amerikoniško filmo apie povandeninį laivą, kuriame полна-жопа-огурцов visokių tetų ir dėdžių rimtais veidais. Jokių ten lightsaber’ių, lazerių, technonanologijų, ir net ateivių nėra – praktiškai vien žmonės ir tosteriai. Dėl ko aš šį serialą taip ir vadinu – amerikonišku žiūralu, permerktu amerikoniškame patriotizme (mes visi šustriausi, visokiausi ir labiausiai mylim savo tėvynę), skirtu Techaso fermeriams, kuriame pasakojama apie povandeninį laivą kosmoso platybėse.

Nors serialas ir kreivokas, bet paskatino šiek tiek pamąstyti, pasidomėti ir paieškoti faktų. Už tokį paskatinimą – dar vienas pliusas tokiam laiko praleidimui, vis šioks toks švietimas ir akiračio praplėtimas. Į pilnai moksliškus paaiškinimus aš nepretenduoju, gal žemiau kai kur ir nusišnekėsiu – galėsite pataisyti. ;)

Tai va, pažiūrėjau vieną minėto serialo seriją, kurioje buvo atlikta žmonių evakuaciją iš dehermetezotos laivo dalies be skafandrų. Kitaip tariant, žmones kelioms sekundėms atsidūrė atvirame kosmose be skafandrų. Iš pradžių skeptiškai nusijuokiau, paskui susidomėjau ir nutariau paieškoti informacijos apie tai – nesu linkęs neigti net ir absurdiškiausius liapsusus be svarių argumentų. Pasirodo, teoriškai tai visai įmanomas dalykas – žmogus atvirame kosmose gali išbūti be skafandro apie 90 sekundžių be ypatingų tolimesnių organizmo sutrikimų. Aišku, tai yra labai pavojinga ir namuose to geriau nekartoti, ypač be tėvų priežiūros.

Hipotezės

Tai kaip gi ten yra iš tikro? Nors dėl to „iš tikro“, kiek supratau, vis gi 100% įrodymų nėra, bet kai kurios nesąmonės iš visokių holivudinių filmų – vis dėl to paneigiamos. Populiariausios iš tokių stereotipinių nesąmonių (arba dalinai nesąmonių) yra sekančios:

1. Žmogus sprogs į šipulius, be abejonės.

2. Dėl žemo slėgio užvirs žmogaus kraujas – sako išprusę fizikai, kurie žino, kad medžiagų agregatinių būsenų kitimo temperatūros priklauso nuo slėgio.

3. Žmogus akimirksniu taps ledo gabalu, kaip gi kitaip. (Prisimenam filmą „Red Planet„, kur bičas kosmose nusiėmė skafandrą – kuo jam viskas ir baigėsi).

4. Žmogus užsižiebs kaip degtukas nuo saulės spindulių, čia ir avinui aišku.

5. Žmogus momentaliai praras sąmone ir atsijungs amžinu miegu, kaip dabar pamenu.

Dėl 3 ir 4 – tai šie atvejai kartais nagrinėjami kaip du priešingi atvejai. Vienu atveju – galima atsidurti „pavėsyje“ (pavyzdžiui, kosminio laivo), dėl ko bus be galo šalta. Kitu atveju – užsižiebti nuo saulės spindulių. Kitaip tariant pavėsyje bus absoliutus nulis (-273 °C), o ant saulės – +500-600 °C. Kai kurie dar siūlo sukiotis kaip šašlykas ant iešmo, kad sviltume tolygiai. ;))

Pabrėžiu, kad čia tik kai kurių hipotezės ir nuomonės, kurios susiformavo visokių pseudo-mokslinių filmų dėka, kuriuose būna daug liapsusų (tyčinių dėl komercinių sumetimų arba netyčinių dėl pigių mokslinių konsultantų) – kaip minėtas „Red Planet“, „Mission to Mars„, „Sunshine“ ir panašiai.

Paneikim šias hipotezės?

1. Dėl viso kūno sprogimo – klausimas, bet plaučiai gali iš tikro sprogti dėl to, kad oras žmogaus organizme išsiplės dėl stipriai sumažėjusio išorinio slėgio. Viskas čia panašu į problemas su nardymu – azoto perteklius, dekompresija ir kita. Žodžiu daug niuansų, kurie yra šiek tiek kita istorija.

Esmė čia paprasta – reikia ko greičiau išleisti visą orą, kad neplyštų plaučiai. Tikėtina, kad tai bus padaryta refleksiškai, kai suprasit, kad jums galas – prarėksit „Žaliaaa rūtaaa, kad mane kur!!“ (tik su mažesne cenzūra). Tas rėksmas, su kuriuo išeis ir visas oras, bus išsigelbėjimas nuo neišvengiamos dekompresijos.

2. Slėgis gali nukristi iki tiek, kad kraujo virimo temperatūra prilygs žmogaus kūno temperatūrai. Tačiau vakuume (slėgis artimas nuliui) tokia riba nėra pasiekiama. Tam padeda ir „gerai pragalvota“ žmogaus kraujotakos sistema, kuri pakankamai gerai palaiko reikiama kraujo slėgį. Kol dirbs širdis – kraujas tikrai neužvirs.

3. Nors kosmose ir yra šalta, tačiau šiluma kosmose beveik nepersiduoda. Kosmosui aplamai nelabai pritaikoma temperatūros savoka. Vakuume ant tiek mažai dalelių, kad temperatūros efektas tiesiog neturi kaip pasireikšti. Kitaip tariant, kosmosas – tai labai geras termoizoliatorius. Jeigu žmogus atsidurs kosmose be skafandro, jis greičiausiai pajaus lengvą vėsumą, nes pradės garuoti vanduo nuo odos paviršiaus. Bet kokiu atveju į kietą ledinę būseną – žmogus nepavirs jokiu būdu. Beje, dėl gero šilumos izoliavimo patiko kontrargumentas – jeigu kosmosas geras termoizoliatorius, tai kaip tada Saulės šiluma pasiekia Žemės atmosferą? ;)

4. Nudegimai nuo tiesioginių saulės spindulių – tikrai įmanomi, bet ne iki tokio lygio, kad būtų galima sudegti akimirksniu.

5. Žmogus praranda sąmone tuo atveju, kai į smegenis patenka kraujas be deguonies. Tol kol išeis visas deguonis iš kraujo ir į smegenis papuls kraujas jau be deguonies – praeis apie 10-15 sekundžių. Nėra taip mažai. Be sąmones žmogus kosmose gali išgyventi dar apie minutę – t.y. po tiek laiko žmogų dar būtų galima atgaivinti be ypatingų pasekmių sveikatai.

Visa eiga

O dabar iš eilės – kas ir kokia tvarka viskas vyks, jei žmogus papuls į atvirą kosmosą be skafandro.

Visų pirmą ką patirs žmogus – tai oro išplėtimas plaučiuose ir virškinimo trakte dėl išorinio slėgio kritimo. Šansus išgyventi galima padidinti staigiai iškvėpus visą orą. Neiškvėpus oro, plaučiai gali plyšti, arba į kraujotaką tiesiog papuls oro burbulai – ir tas, ir anas reiškia greitą mirtį.

Nesant atmosferiniam slėgiui, pradės garuoti vanduo nuo akių ir burnos. Taip pat pradės kilti raumenų temperatūra, ko pasiekoje padidės kai kurių kūno dalių tūris. Dėl to pradės plyšti kapiliarai, tačiau tai bus nepakankama tam, kad pradėtų plyšti oda.

Po kelių sekundžių azotas kraujuje taip pat pradės sudaryti burbuliukus, kurie trukdys gerai kraujotakai, dėl ko kai kurios kūno dalys nebegaus reikiamo deguonies kiekio ir nustos funkcionuoti.

Ant kūno dalių, kurios bus atviros saulės spinduliams, atsiras ultravioletiniai nudegimai. Nepaisant stipraus šalčio – staigus sušaldymas negresia, nes šiluma nuo kūno sklis labai lėtai.

Apie 10-15 sekundžių žmogus bus sąmonėje, blaivaus proto ir galės aktyviai veikti, ko gali pakakti išsigelbėjimui. Po šių sekundžių smegenys pradės jausti deguonies nepakankamumą, žmogus praras regėjimo ir orientacijos pojūčius. Nepaisant to, smegenys vis dar išliks gyvos, o širdis vis dar dirbs. Jeigu po 90 sekundžių žmogus bus patalpintas į deguonies kamerą, jis pakankamai greitai atgaus sąmonę ir rimtų poveikių organizmui nebus. Tačiau regėjimas gali iškart ir neatsistatyti, o tik po kažkiek laiko.

Praėjus 90 sekundžių, jei žmogų išgelbėti nepavyks, slėgis kraujuotokoje nukris iki tiek, kad kraujas vis dėl to pradės stipriai kaisti ir gali net užvirti, o širdis sustos dirbti. Po šito momento, atgaivinti žmogaus bus nebeįmanoma.

Kas dėl ne pilno kūno kontakto su atviru kosmosu (pavyzdžiui, skylėta skafandro pirštinė ar prakiuręs batas) – tai čia aplamai ne toks baisus dalykas. Toje kūno dalyje gali kilti didelis skausmas ir ta dalis gali nustoti funkcionuoti dėl pablogėjusios kraujotakos, tačiau po savalaikio grįžimo į įprastą aplinką – viskas atsistato be ypatingų pasekmių.

Vietoj išvados

Svarbiausia išvada – papuolus į atvirą kosmosą, žmogus akimirksniu tikrai nemirs, nesprogs ir net kurį laiką nepraras blaivaus proto. Išgyventi be skafandro kosmose įmanoma iki 90 sekundžių. Šis įdomus faktas eilinį kartą patvirtina koks gyvybingas yra žmogaus organizmas.

Aš asmeniškai po šitų faktų pradėjau mažiau bijoti kosmoso. Aišku be skafandro pasivaikščiojimas kosmose nebūtų labai malonus, bet jei skafandre atsirastų kokia maža skylutė – tai ne taip ir baisu. ;)

Daugiau informacijos

Jei kam bus įdomu daugiau paskaityti:


, , , , ,
VN:F [1.9.22_1171]
 
Įvertinimas: +2 (balsų: 4)

15 Comments

 • Vitalijus
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Tai kada į kosmosą ? :D

 • Aleksanderis
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Po doždečko četvirtadienį daugmaž, kai pora milijardų pinigų baigsiu kaupti. Svarbu, kad dabar nebe taip baisu. ;)

 • Justinas
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

  Man ypač patiko eilutė „Aišku, tai yra labai pavojinga ir namuose to geriau nekartoti, ypač be tėvų priežiūros.“ :D

 • none
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Plačiai ir ne taip seniai išdiskutuota tema: http://habrahabr.ru/blogs/popular_science/66534/

 • M
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Jei mano kraujospūdis 120/80 mmHg , o kosmoso 0 mmHg kraujas gal ir neužvirs, bet tikrai išsipūsiu(sprogsiu) kaip helio balionas aukštai stratosferoje. Bent jau taip fizika veikia.

  • Aleksanderis
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

   Išsipūsti gal ir galima, bet susprogti – tai vargu. Ir bet kokiu atveju tai įvyks ne momentaliai, laiko pagalvoti apie ką šiandien valgei pusryčiams – turėtų užtekti. :) Aplamai visa kalba ir buvo būtent apie tą „ne momentaliai“. :)

   Ir nežinau ar galima lyginti helio baliono sieneles su žmogaus kraujagyslėmis, kurios „elastiškai spaudžia“ kraują, kad gali palaikyti kraujo slėgį reikiamojo normoje (kol dirba širdis).

   Na, ypatingai nesiginčysiu šioje vietoje. Daug niuansų čia – kiek fizikos, tiek ir žmogaus fiziologijoje. Tuos dalykus sujungus – kartais laimi būtent žmogaus fiziologija ir noras (instinktas) išgyventi.

 • Vytautas
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Drisciau papriestarauti del 3 punkto teiginiu..

  „šiluma kosmose beveik nepersiduoda“ – two words.. infrared radiation..

  „jis greičiausiai pajaus lengvą vėsumą, nes pradės garuoti vanduo nuo odos paviršiaus. Bet kokiu atveju į kietą ledinę būseną – žmogus nepavirs jokiu būdu.“

  sioje vietoje siulau pasidometi kas istiktu pvz vandens burbuliuka kosmose.. :) gilinantis i silumos tvermes desni :)

  • Aleksanderis
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

   Dėl to, kad į kietą ledinę būseną niekad nepavirs (jei kosmose liks su visam) – gal ir netiesa, ir kažkada vis gi kūnas gal pavirs į ledą. Bet kokiu atveju tai ne sekundžių klausimas, kaip tai buvo parodyta filme „Red Planet“.

 • Tamagochi
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Aš kažkur po 13-os serijos Galactica mečiau žiūrėti – dėl veikėjų. Nepalyginsi su Firefly. Gaila, kad pastarasis neišgyveno nė vieno sezono, o BGS gavo net 4.

  O kalbant apie atvirą kosmosą, tai vis dar gerai prisimenu 2001 metų Odisėją, kur Hal’as uždarė liuką :)

 • Aleksanderis
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Jo, Firefly man irgi šimtą kartų daugiau patiko. Nors vietomis ir atrodė toks maža biudžetinis niekalas, tačiau vis vien turėjo savo stilių ir cinkelį. Buvo ir ironijos, ir komedijos, ir rimtesnių moralų. Ir dar viskas tai buvo kosmose. ;))
  O vėliau išleistas pilnas filmas – dar labiau privertė pamėgti ir prisipildyti šiltais jausmais tam filmui ir serialui. Tačiau kas ten žino, jei nebūtų numiręs per anksti ir būtų turėjęs daugiau serijų ir sezonų – gal ir nebūtų tokių pasiekimų. ;)

 • ooo
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Įdomu nuotraukos parinkimas. Nuotrauka viršuje-dešnėje daryta 1997, kurioje pavaizduotas Joseph Tanner iš STS-82 misijos, kaba pas mane ant sienos padidinta su filtrais..

  bsg kelių serijų ketvirto sezono nemačiau, o firefly visą, tai visgi reikia sutikti bsg kruopsčiau padaryta plano prasme, o firefly labiau komedija, kur kiekviena serija vis su nauja istorija.. o aname tąsą, o taip, čia skonio reikalas.

  Beje, jei įdomu sci-fi gali patikti sunshine, cargo

  Cargo gal sunkiau rasti, bet ieškant – nesunku. Įdomu tuom, kad šveicarų. Pirmas šveicarų matytas sci-fi, jei neklystu.. Ir mažiau girdėtas, bet nieko.
  http://www.imdb.com/title/tt0381940/

  • Aleksanderis
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

   Hm, dėkui, kad apšvietei dėl nuotraukos, įdomu. Tiek nebuvau įsigilinęs. ;)

   Battle Star – man buvo metų nusivylimas. ;) Tiesa pasakius net sci-fi tą ištemptą gumą neapsiverčia pavadint. Atmosfera visiškai ne sci-faijiška – kažkoks akmens amžius, tik tiek, kad kosmose. O tas siužetas, ištemptas pertemptas iki santabarbos lygio.. Žudosi, išgyvena-išsikrapšto, vėl suserga, vėl atgimsta – ir taip per visą serialą..
   Jau gal geriau būtų nesusietos tos serijos, nei taip susietos.

   Nors pats tikrai nesu prieš vientisus serialus (gal net labiau tokie patinka), bet kai jie ištempiami be pagrindo ir argumentų – tada jau geriau nesusietas siužetas.

   Nors šiaip pirminė idėja, kuri atsiskleidė paskutiniojoje BattleStar’o serijoje tikrai gera ir įdomi. Tik tiek, kad ji visiškai pasimeta tarp penkių sezonų. O ir tempia nesusietus įvykius iki pat priešpaskutinės serijos.

   Kas dėl Firefly, tai sutinku, kad tai kitokio pobūdžio serialas. Tačiau jame yra atmosfera. O ir humoras gan linksmas, daugumoje atveju ne kvailas ir gyvenimiškas. Kitaip tariant galima ir pasijuokti, ir paliūdėti iš gyvenimiškų tiesų. Kas ten žino – būtų 10 sezonų, gal irgi nusibostų ir pasidarytų banalus. Na ir šiaip, turbūt kaip ir bet kokiame seriale – be banalybių neapsieita.

   O dar ir atskiras filmas su palyginus nedideliu biudžetu ir kaip serialo tęsinys – visiškas respektas, taip sakant. :)

   Tavo paminėtus filmus/serialus – tai reikės panagrinėti, kaip tik nėra ką žiūrėti. Dėkui. :)

 • ooo
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Sutinku dėl bsg, kad yra ištemptas. Bet aš pradėjau žiūrėti dar 2005-ais, kaip pamačiau įvadinę serija. Vėliau sekė pirmas sezonas ir antras, o vėliau, nuo 3-čio pradėjau laukt kas kartą, kol gi nauja serija išeis. Dėl to ir užsikabinau. Skaičiau komentarus, straipsnius, taip giliau suvokiau užuominas ir ką autorius vienoj ar kitoj vietoje turėjo galvoje. Čia gal sunkiau suprast, kai viską atsisiunti.

  Beje, turėjai matyt, pilnam paveikslui Battlestar Galactica: Razor (http://www.imdb.com/title/tt0991178/) ir Battlestar Galactica: The Plan (http://www.imdb.com/title/tt1286130/). Nekalbant apie webisodes, kurie nėra esminis dalykas.

  O dabar beje, išėjusi priešistorė, aktoriai jau ne tie, nes veiksmas iki užpuolimo. Vadinasi Caprica, serialas – http://www.imdb.com/title/tt0799862/

  O nuklystant dėl Sunshine (http://www.imdb.com/title/tt0448134/),
  tai šį mačiau kino teatre, tai labai paliko įspūdį, kosmosas. Įsivaizduoju, kai išėjo 2001: A Space Odyssey, 1968 metais, kaip turėjo žmogus jaustis sėdėdamas kino teatre, ne veltui toks pripažinimas. Tęsiant apie Sunshine, tai tikrai vertas dėmesio dėl atmosferos, yra nelogikos. Kita vertus retai, kada holivudas pastato 100% logišką, be apsirikimų..

  Dėl Firefly, tai pirma pasižiūrėjau filmą Serenity, tik vėliau serialą, nes filmas užkabino. Serialas Firefly, tai patiko, bet bsg dėl savo gilumo, filosofinių užuominų paveikė labiau.

  • Aleksanderis
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

   Mačiau aš tuos spin-off’us, žiūrėjau pagal visas taisykles, taip sakant. Specialiai daviau šansą, pakentėjau ir pažiūrėjau viską. Viską, apart Caprica’os, kuri iš esmės yra atskiras serialas, ir kurios aš iš principo nežiūrėsiu, nes jau žinau kokios kokybės tai yra serialas. Šiaip ar taip, jokio paveikslo man tie atskiri ale-filmai nepagerino – pailgintos serialo serijos ir tiek. ;)

   Jei žiūrėčiau dar ir po vieną seriją, o ne viską iškart parsisiuntęs, tai būtų dar didesnis nusivylimas, kaip panašiai gavosi ir su Lost’u (kurį pažiūrėjus be pertraukų, gal ir geresnis įspūdis būtų, ne toks sudarkytas).

   Serenity aš irgi kažkada seniai mačiau, pirmiau už Firefly. Tada dar net nežinojau, kad tai kažkokio tai serialo tęsinys. Todėl filmas kažkaip nelabai patiko, nes truko kažkokios tai priešistorės, viskas atrodė iš kažkur išrauta, nesuprantama. Pažiūrėjau ir net nelabai įsiminiau.

   Paskui, kai po poros metų sužinojau, kad tai yra serialo tęsinys – tada viskas iškart paaiškėjo. Pažiūrėjau serialą ir paskui dar kartą filmą. Ir viskas labai patiko. Taip kad, Firefly kategoriškai geriau žiūrėti pradedant serialu, kuris yra ne toks ir ilgas (kaip nebūtų gaila). ;)

Leave a comment


7 − = du

Paieška

Archyvas

 • 2011 (7)
 • 2010 (40)
 • 2009 (97)