Filmų RSS RSS

Šešių rankos paspaudimų teorija

- Rgp. 21, 2009, Filed under: juokinga ir įdomu, pamąstymai
VN:F [1.9.22_1171]
 
Įvertinimas: +1 (balsų: 1)

Six_degrees_of_separationPerskaičiau kolegės shiny pasidejavimus apie feisbuko išdaigas ir prisiminiau tokia vieną įdomią teoriją – gal panašią ir feisbukis remiasi? Aišku, kai jis randa tavo geriausią kiemo draugą, su kuriuo taip smagiai žaisdavai kareivėliais ir kitokiomis mašinkomis, kuris išvis su niekuo nesusijęs (tik užsiregistravo veidoknygoje), ir apie kurį tu pats seniausiai pamiršęs – tai pažiūri į dangų, nusišypsai ir pamojuoji ranka Brother’iui.

Ta teorija net ir pavadinimą savo turi – „Šešių rankos paspaudimų teorija“ arba „Six degrees of separation„. Kodėl būtent šešių? Kiek supratau, tai yra nemoksliškai-statistiškai išvestas skaičius – kažkurio tai iš bandymų suvidurkintas dydis. Teorijos esmė paprasta – visi  jūs pažįstat Baraką Obamą, Maiklo Džordano žmoną (buvusią), Schumacherio vaikystes trenerį – ir kitas įžymybes. Nežinojot? ;) Žinoma, pažįstat ne asmeniškai – o per šešis tarpininkus. Juk ne tiek ir daug, tiesa.

Iš pirmo žvilgsnio atrodo šiek tiek neįtikėtina, bet racijos ir logikos tame tikrai yra. Taip pat kažkiek įrodyta moksliškai ar šiaip savaime susiklosčiusiais faktais. Pavyzdžiui, paminėtame wikipedijos įraše net minima apie feisbuko aplikaciją, kuri remiasi šia teorija. Su šia aplikacija buvo paskaičiuota, kad ~5 milijonus vartotojų skiria vidutiniškai 5.7 tarpininkai – kas eilinį kartą patvirtina teoriją.

Nenoriu girtis savo neįspūdingais ryšiais ar panašiai, bet galiu pabandyti pateikti pavyzdį, įrodantį šią teoriją, pagal save. ;) Pavyzdžiui, aš tikrai tikiu, kad „pažįstų“ Obamą:

1 laipsnis. Dirbu su Microsoft technologijom ir esu susitikęs su Microsoft atstovais Lietuvoje.

2 laipsnis. Tegul su tais, su kuo aš buvau susitikęs, patys nebuvo susitikę su microsoft’ininkais iš Amerikos, tačiau atstovybėje dauguma tarpusavyje yra pažįstami (nėra tokia didelė ta atstovybė).

3 laipsnis. Kažkas iš tos atstovybės tikrai matėsi su Amerikos microsoftininkais.

4 laipsnis. Kas nors iš šių amerikiečių tikrai matė Steve’ą Ballmer’į ar Bill’ą Gates’ą (per kokį nors korporatyvą, pristatymą ar dar per belekur).

5 laipsnis. Ballmer’is ir Gates’as, jei ne patys asmeniškai matėsi su Obama, tai su kuo nors iš administracijos – tai tikrai.

6 laipsnis. KasNors iš administracijos matėsi su prezidentu.

Daugmaž taip aš įsivaizduoju tą teoriją. Pasigilinus, tai grandinė gal net ir trumpesnė galėtų gautis.

Kas dėl visokių skeptiškų įvertinimų, kaip pavyzdžiui –  „jeigu įsivaizduoti, kad kokiose nors Afrikose džiunglėse vis dar egzistuoja neatrasta gentys – tai visa teorija dužta į šipulius“. Teorijos šalininkai į tai atsako paprastai – „išimtys tik įrodo taisyklę“. ;) Taip pat, kaip jau minėjau, tas skaičius – šeši – yra suvidurkintas. Grandinės gali būti ilgesnės, gali būti trumpesnės.


, , ,
VN:F [1.9.22_1171]
 
Įvertinimas: +1 (balsų: 1)

5 Comments

 • Saulius
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Nereikia didelės matematikos, norint paskaičiuoti, kodėl ši teorija turi būti teisinga:

  Sakykim aš turiu 10 draugų, mano visi draugai turi po tiek pat, jų draugų draugai dar po tiek pat, tai viso gaunasi jau 10*10*10 = 1 000 žmonių.

  Čia dar tik 3 rankos paspaudimai.
  Pasak wiki, dabar pasauly 6 779 000 000 gyventojų, tai kiekvienas turi pažinoti:

  (6 779 000 000)^1/6 = 43.5

  Žmogaus, kad ši teorija būtų teisinga.

  Na žinoma, mes dar neatmetėme to faktoriaus, kad pažįstami žmonės sutampa, tačiau kiekvienas mūsų pažįsta tikrai daugiau nei 44 žmones (bent kelis šimtus tai tikrai), todėl nėra baisiai didelio pagrindo komplikuoti savo skaičiavimus dėl to.

 • Vitalijus
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  esu ir aš girdėjęs šitą teoriją. Man pvz Adamkus jau antros eilės paspaudimas būtų, tai Obama arba trečios (jei Adamkus yra su juo pasilabinęs už rankos), arba ketvirtos jau yra arba bus – per Grybauskaitė :)

 • Kristina
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Labai idomi teorija. Kas be ko, priverte savo grandine iki zinomo zmogaus megint susidaryt :) Bet ir sugalvoja zmones tokius dalykus.. Pagarba :)

 • Paulius
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Aš pažįstu autorių, tad aš irgi pažįstu Obamą :). Šiaip įdomi teorija, bet.. aš kažkaip ja nepasitikėčiau (prielaida, kad aš pažįstu autorių, autorius pažįsta tą ir aną, tas anas pažįstą kitą, o tas kitas pažįsta Obamą).

 • Audrius
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Na, tu per sia taisykle nepasiekiamu afrikos/pietu amerikos/indijos ir kinijos maziau civilizuotu ar tiesiog „dziungliu gyventoju“ yra tiesiog pernelyg daug, kad tai būtų „isimtis, patvirtinanti taisykle“.

  Be to, pats sis pasakymas yra ydingas – ar zinot isimciu matematinems taisyklems, pvz daugybos lentelei ar pitagoro teoremai?

  Toliau man kliuvo sekos aiskinimas ir zodis pazinoti. Jei kazkuris microsoft darbuotojas mate Bill Gatesa susirinkime – jis jau ji pazista? Jei tai butu sesiu pamatymu teorija – gal but, taciau pazinojimas reiskia pazinojima asmenini, o ne zinojima viesa.

  Apskritai teorija gal ir idomi, bet mazai itiketina ir turinti dar daugiau spragu, nei tos, kurias cia paminejau. Jei ji butu taikytina tik „moderniajai“ ir labiausiai civilizuotai visuomenes daliai – tai kuri plecia rysius, naudoja feisbukus ir naujausias technologijas, o ne visai zmonijai, ji butu kur kas labiau tiketina

  Be to, o kokia jos prasme? Tam, kad totalus nevykelis, prie „sugebu per diena surukyt 7 gramus“ galetu pasigirti dar ir tuo, kad nuo Obamos ji skiria 7 zmones? :)

Leave a comment


7 + aštuoni =

Paieška

Archyvas

 • 2011 (7)
 • 2010 (40)
 • 2009 (97)