Filmų RSS RSS

Apie greitojo skaitymo techniką

- Bir. 13, 2009, Filed under: pamąstymai
VN:F [1.9.22_1171]
 
Įvertinimas: +1 (balsų: 1)

KnygosAr buvote kada nors apsivertę knygomis, įvairia literatūra – ir neturėjote pakankamai laiko, kad viską tai sukramtyti? Pirmą kartą susiduriau su tuo dar mokykloje, kai kokia mokytoja pasiūlydavo (kad negauti dvejėto) iki vakar perskaityti kokį nors „Nusikaltimą ir bausmę“ – tai kildavo mintys „ir kodėl aš mažas nemiriau?..“ (© fizikos mokytoja).

Šiais interneto, visokių delfių, ir blogų laikais – informacijos vėl (spirališkai vėl) tampa iki tiek daug, kad pagrindinis klausimas būna ne „kaip, kur surasti?„, bet – „kaip atfiltruoti?“ Tačiau nesu tikras, kad tai, ką žemiau aprašysiu, gali padėti susidoroti su informacijos srautu iš interneto arba skaitant el. knygas (nes skiriasi skaitymo formatas). Kita vertus, nesu tikras, kad tai iš viso veikia. ;) Tačiau, kaip ten bebūtų, tai yra kompleksinis dalykas, kuris vargu ar gali pakenkti – kažką, gal ir ne maksimalius rezultatus, bet pasiekti ir išmokti naudingo tikrai galima.

Apie ką gi aš? Kažkada Vienastoks rašė patarimus kaip greičiau perskaityti knygą, tačiau tai buvo labiau praktiniai patarimai, nei kažkokia konkreti greitojo skaitymo (be jokių kabučių) technika – kuri iš tikro sukurta, pagrįsta faktais ir metodiniais nurodymais kaip visą tai pasiekti. Tikriausiai ir tų technikų yra visa krūva prigalvota. Beieškodamas daugiau naujesnės informacijos ta tematika, tai pasirodo net ir Lietuvoje yra/buvo skelbiami greitojo skaitymo 3 dienų kursai – gal ir tikrai kažkas į tą temą, bet kažkaip labai abejoju, kad triejų dienų kursų užtektų per akis. Kas dėl manęs, tai aš buvau susipažinęs su šia technika pagal gan ne nauja (1983 metų) knyga – „Техника Быстрого Чтения“ (Кузнецов О. А., Хромов Л. Н.).

Šioje knygoje buvo pasakojama ir nurodoma kaip treniruojant regėjimo organus ir suvokimą galima išmokti skaityti ne žodžiais, ne eilutėmis, ir net ne pastraipom – o pilnais puslapiais, ir viską suvokti bei įsiminti. Tai pasiekiama regėjimo kampo didinimo deka – pamenu knygoj net buvo specialus uždavinys, kuris vadinosi „žaliasis taškas“ (prisiskaičius tos knygos, tai ir iki žalių arkliukų buvo netoli).

Esmė šio uždavinio tokia, kad buvo imamas puslapis su tekstu ir su esančiu žaliu tašku puslapio centre. Kasdien prieš miegą reikėdavo po kažkiek tai ten minučių spoksoti vien į tą tašką (puslapio centrą) ir galvoti vien apie tą tašką (turi būti siekiama šiokia tokia meditavimo būsena). Po ilgalaikių ir varginančių treneruočių – turėtumėte, žiūrint į to puslapio centrą, matyti ir suvokti visą tekstą esantį tame puslapyje.

Taip pat mokinama kaip teisingai suvokti informacija. Turbūt daugelis žino tokį mažą testuką: 

„Pgaal Alngų uvernitetsio triyjimnėus ridažių tavkra ždojye vkaisiši nearvsbi. Sbavru, kad pimra ir pakustinė radėis btūų svao vieoste. Vsia ktia glai btūi ttoali neąsmnoė, ir tai ntreudko sakttyii ir suraspti. Tiap yra tdėol, kad mes skatimoe ne atksirmois raiėmdis, o išistais žožaidis.“

Šis testukas parodo tik mažą dalį to, ką iš tikrųjų gali ir kaip veikia žmogaus smegenys, kai yra skaitoma. Pasitreneravus, galima pasiekti tokio lygio, kad galėtųmėte suprasti tekstą, kur  ne vien raidės sumaišytos, bet ir žodžiai būtų apkarpyti iki 2-4 raidžių, pusė žodžių išvis galėtų nebūti, o likę žodžiai belekaip sumaišyti. (Čia gal ir pagražinu truputi viską.;) )

Žinoma, minėta technika skirta labiau techninei ir mokslinei literatūrai – įmanoma skaityti ir grožinę, tačiau patirsite mažiau malonumo iš skaitymo. Bet kokiu atveju – treneruojantis pagal greitojo skaitymo technikos nurodymus, galima pasiekti ne vien maksimalius rezultatus, bet galima tiesiog atsikratyti blogų skaitymo įpročių, išmokti geriau susikoncentruoti ir įsiminti informaciją. Tas taip pat būtų aktualu skaitant ir grožinę literatūrą.

Kai kurie žmones greitojo skaitymo galimybes turi nuo gimimo, kiti tokias įgavo „ryjant“ knygas be perstojimo, treti – tiesiog intesnyviai treneruojantis. Greitojo skaitymo technika buvo įvaldę kai kurie žinomi žmones, pavyzdžiui rusiškoje knygoje buvo paminėti V. Leninas ir M. Gorkis, kurie, kaip skelbia liūdytojai, galėdavo pervartyti kokią nors knygą (tarsi žiūrėdami paveiksliukus). Po tokio skaitymo, jie galėdavo cituoti atskiras frazes ir net pastraipas. Lenino vieno puslapio perskaitymo laikas buvo matojamas sekundėmis, kai normalaus žmogaus, jei neklystų – apie minutę. Neskaitant to, kad netreneruoto žmogaus dėmesys dažnai yra blaškomas ir tenka grįžinėti prie anksčiau blogai perskaityto teksto.

Tai tiek šiokios tokios informacijos apie greitojo skaitymo ir žmogaus suvokimo galimybes. Kiek čia yra tiesos – kol nepradėjote kritikuoti, tai galite išsiaiškinti ir patys.  Informacijos apie tai yra tikrai užtektinai. ;)


, , , , , ,
VN:F [1.9.22_1171]
 
Įvertinimas: +1 (balsų: 1)

10 Comments

 • Simonas
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

  Būtent pagal minėtą rusų autoriaus knygą mane mokė mano istorijos mokytojas. Greitasis skaitymas reikalauja didelio darbo, 3 dienų niekaip neužteks, reikia minimum 3 mėnesių, kad pasiektum kažkokių rezultatų.

  Pats nesunkiai skaitau ištisomis eilutėmis, bet žinoma, pastoviai nesitreniruojant šie sugebėjimai nyksta :)

 • Aleksanderis
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Aš pats bandžiau kažkiek to mokytis, spoksojau į tą žalią tašką apie savaitę-dvi, ir panašiai. Bet rezultate manęs kažkaip ilgam neužteko.. Nors ir kaip to susidomėjęs buvau. ;)

 • Aleksanderis
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Tai klaidas tikrinti, galima skaityti ir liečiau (pažodžiui). O kadangi treniravimosi metodika lavina ir dėmesį, pastabumą – tai tikėtina, kad ir klaidų tikrinimui tai galėtų padėt.
  Kitas klausimas – ar būtų lengva persijunginėti taip tarp „skaitymo režimu“. Pavyzdžiui, grožinę literatūrą skaityti specialiai liečiau, tai gal ir sudėtinga būtų – vis vien žodžius, eilutes tikriausiai pradėtum ryti.

 • Vitalijus
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  tikslinga taip skaityt tai, jaučiu, kai pastoviai reikia didelį kiekį informacijos perskaityti. Dėl savęs dėl grožinės literatūros tikrai, manau, neapsimoka šito mokytis :)

 • Extate
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Bet greitasis skaitymas ir kenkia. Jei reikia patikrinti kokį nors tekstą dėl rašybos ar skyrybos klaidų, jų tiesiog nebepastebi, nes akys ima tik bendrą vaizdą. Ypač tai pastebima, skaitant tekstą kompiuteryje, kur yra įprasta matyti netaisyklingą tekstą.

 • Martynas
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Kažkada šiek tiek treniravausi, bet mažai. Nieko doro neišėjo, nors šiek tiek ir jaučiamas buvo pagreitėjimas.
  O šios svetainės lankytojai tikrai galėtų kokybiškiau jos turinį skaityti, jei fonas būtų baltas, o raidės – juodos.

 • Eugenijus
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Mokykla seniai praeity, o grozines literaturos niekad nebuna per daug :) Apseisiu be greito skaitymo. Bet straipsniukas idomus :)

 • Aistė
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)

  Tikėjausi kažko daugiau nei tik spoksojimo į vieną tašką ;) Truputį daugiau technikų pasiskaičiau Tony Buzan „Speed reading book“, bet ir to kažkaip mažoka buvo… Norėtųsi kažkokių kitokių technikų. Ar bent jau daugiau technikų periferiniam regėjimui lavinti.

 • Marija
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Yra dar lentelės „schulte“ techinika ;)

Leave a comment


aštuoni − 5 =

Paieška

Archyvas

 • 2011 (7)
 • 2010 (40)
 • 2009 (97)